piątek, 15 kwietnia 2011

Performance w Galerii Turbo. Współfinansowany przez Samorząd Studencki.
TARCIE to tytuł performancu, któremu towarzyszy wystawa.
Performance odbędzie się 15 kwietnia o godzinie 20 w Galerii TURBO.
Wystawę można zobaczyć w dniach 12-20 kwietnia, w godzinach
wtorek 15 - 18
środa 15 - 18
czwartek 16 - 20
piątek 16 - 22
Istnieje możliwość umówienia się na inną godzinę
Kontakt: 692 925 375

O pracy Karoliny Banachowicz

Dynamika zmian zachodzących wewnątrz autentycznego dzieła sztuki prowadzi do zaskakujących efektów. Jak pisał Rene Girard w „Koźle ofiarnym” to co nierealne, niewyobrażalne – staje się realne jak samospełniające się proroctwo. Herbert z kolei napisał, nie czytajcie senników, piszcie dzienniki, dzieje się szybciej, niż może się przyśnić.

Zawrotne tempo narracji, stymulowanej przez zmiany, chciałoby się nazwać je pozazmysłowymi, nierealnymi, wirtualnymi. Ale te zmiany wychodzą z nas. Są jak najbardziej realne i są efektywnym procesem tworzenia tego, co zewnętrzne.

Karolina Banachowicz wyrywa te zmiany ze zmieniającej się rzeczywistości. Nie byłoby w tym nic niezwykłego – na tym polega świadome tworzenie – gdyby nie fakt, że tempo działań Banachowicz jest dopasowane do zmian otoczenia. Banachowicz nie czeka na zaszufladkowanie podmiotów, ona je tworzy. Od początku. Stwarza podmiot, jego genezę i ndaje im samowystarczlany charakter.

„Tarcie” jest monadycznym bytem, spełniającym się tu i teraz. Tyle razy, ile ktoś na nie spojrzy. Jednorazowy byt odradzający się każdego dnia. Linia prosta podzielona na odcinki. Działania artystki krążą wokół nieobecności. Banachowicz dotyka tego co „nieobecne” poprzez wizualną transformację. Jej prace uwydatniają „fałszywą nadwrażliwość” (z Girarda).

Wiedza Banachowicz jest efektem świadomego zapisu zmian i zarazem eksperymentowania z sobą. Autoanaliza-w-procesie to jej cogito.

Anna Karwat
kurator wystawy

O Karolinie Banachowicz

Jej media to fotografia, video, performance. Wystawiała w Galerii Sztuki Cornoualle w Quimper, Francja (wystawa indywidualna), Gallery Barbur w Jerozolimie, Izrael, Zamku Hohenzollern w Namedy, Niemcy, Cricotece Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie (wystawy zbiorowe), Galerii Sztuki Bunkier Sztuki w Krakowie (performance art z udziałem FLUXUS).
Studentka czwartego roku Sztuki Mediów warszawskiej ASP.